Cajamarca

Po Cuzcu hned druhé nejvýznamnější vládní město Inků, ovšem až v poslední fázi jejich vlády. Osídlení je pravděpodobné kontinuální od neolitu – významná preincká kultura má stejný název jako samotné město a provincie. Na rozdíl od Trujilla ležícího na pobřeží Pacifiku se tady nacházíme více než 2000mnm. Po překročení andského hřbetu Cordellera Negra na styku s Cordillera Coriente a Cordillera Blanca, prostě vysoko v horách, budou trochu problémy s dechem.
Památky a zajímavosti

Ventanillas de Otuzco – nekropole na okraji města.
Acombayo – stejná nekropole, ale ve strmém svahu v údolí asi 45 minut pronajatým vozem.
Cumbe Mayo – akvadukty mezi skalními jehlami vulkanitů vyerodovaných posléze do formy kamenného lesa, včetně tunelů kopírujících staré sopouchy, incké obětní oltáře plné mystických znaků, několik jeskyní s rytinami – snad mapami vodních děl a další. Tato památka pak sloužila nepochybně oběma kulturám – a vlastně slouží dodnes. Přestože je Cumbe Mayo vysoko – ke 3700mnm, kvetou zde kaktusy a život je překvapivě bohatý.
Na okraji města pak se lze vykoupat v přírodních horkých lázních které zde slouží již minimálně od dob Inků- tady zastihl Pizarro poprvé Atahualpu.
V nedaleké vesničce Llacanora krátkou procházkou údolím dojdete k magickým vodopádům – první jsou zasvěceny králi vod, jsou menší ale divočejší, druhé jeho senoře – ty jsou větší ale jemnější.
Cajamarca je pověstná svým trhem rozprostřeným v ulicích města jednoduše tak, že jsou natažené plachty mezi stěnami domů. Tady pak najdete úplně všechno, samozřejmě i to nejdůležitější co se zde vyrábí – mléčné produkty. Tisíce druhů sýrů a manjar blanco – hodně kondenzované sladké mléko, skvělé je též lisované 100% kakao – dá se říci za babku. Určitě zde seženete lístky cocy, typické klobouky vyrobené z agave atd.
Centrum města je protkané památkami a jedná se pravděpodobně o nejucelenější architektonický komplex v Peru – ovšem pouze neokoloniální. Incké původní stavby již byly rozebrány a kámen byl znovu použit Španěly. Nad městem se tyčí malý kostelík sv.Apoleny, ke kterému vedou strmé schody a nad ním ještě vystoupáte na vyhlídku s krásným výhledem na město.